مسئول کمیته آموزش انجمن علمی گفتار درمانی ایران گفت: خدمات گفتار درمانی برای کودکان، بزرگسالان و سالمندانی که دارای اختلالات زبانی و گفتاری هستند، مناسب است. " />

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۹:۳۶ ب.ظ

گفتار درمانی سن مشخصی ندارد

مسئول کمیته آموزش انجمن علمی گفتار درمانی ایران گفت: خدمات گفتار درمانی برای کودکان، بزرگسالان و سالمندانی که دارای اختلالات زبانی و گفتاری هستند، مناسب است.

گفتار درمانی سن مشخصی ندارد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از انجمن گفتار درمانی، زهرا آقا رسولی در آستانه برگزاری هفدهمین همایش گفتار درمانی ایران اظهار کرد: هدف از برگزاری این همایش تبادل اطلاعات علمی بهروز در زمینهٔ آسیبشناسی، ارزیابی و درمان اختلالات گفتار، زبان و بلع است و از آنجاییکه زبان وابسته به فرهنگ است، تأکید بر ارائه پژوهشهایی است که در خصوص زبانهای بومی موجود در کشور انجامشده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت در این همایش برای آسیبشناسان گفتار زبان بسیار حائز اهمیت است افزود: از آنجاییکه رویکرد این همایش مبتنی بر "درمان تیمی و تعاملات بین رشتهای" است پنلهایی با حضور متخصصین دیگر رشتههای توانبخشی (کاردرمانی، شنواییشناسی، فیزیوتراپی)، متخصصین گروه پزشکی (مغز و اعصاب، روانپزشکی اطفال، جراحی ترمیمی، طب فیزیکی و توانبخشی)، گروه روانشناسی (کودکان، کودکان استثنایی، روانشناسی سلامت)، علوم اعصاب، علوم ارتباطات، در نظر گرفتهشده است که میتواند مورد استفاده دانشآموختگان رشتههای فوق بهخصوص در عرصه بالین قرار بگیرد

مسئول کمیته آموزش انجمن علمی گفتار درمانی ایرانبا اشاره به اینکه این همایش از ۱۱ الی ۱۳ اردیبهشتماه سال جاری در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران برگزار میشود، خاطرنشان کرد: رشته گفتاردرمانی در سال ۱۳۵۲ تأسیس و در حال حاضر در ۱۲ دانشگاه دانشجوی کارشناسی، در پنج دانشگاه دانشجوی کارشناسی ارشد و در سه دانشگاه دانشجوی دوره دکترا آموزش داده میشوند.

آقا رسولی اظهار کرد: شناسایی به هنگام اختلالات ارتباطی، زبانی، گفتاری و بلع در کودکان میتواند از بروز مشکلات بعدی در زمینههای رفتاری، تحصیلی، شغلی و اجتماعی پیشگیری و در بزرگسالان و سالمندان سبب بهبود کیفیت زندگی آنها شود. بنابراین ارجاع بهموقع فرد دارای اختلال به مراکز گفتار درمانی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی تأکید کرد: خوشبختانه با توجه به آموزش همگانی و آگاهیهایی که در سطح جامعه به وجود آمده است، اکنون نسبت به گذشته ارجاع بهموقع به گفتار درمانی بهمراتب بیشتر شده است. با توجه به اینکه دسترسی به مراکز گفتار درمانی برای همه میسر و آسان نیست، تصمیم گرفته شد در این همایش مبحث توانبخشی از راه دور (telerehabilitation) در نظر گرفته شود تا در آینده نزدیک بتوانیم با برنامهریزی مناسب افراد نیازمند به خدمات گفتار درمانی را تحت پوشش قرار دهیم.

انتهای پیام/۴۰۸۷/


منبع :: http://ana.ir

برچسب‌ها:تبلیغات