نشست شبکه ارتباطی سازمان‌های مردم‌نهاد فعال حوزه زنان و خانواده در خصوص گزارشی پیرامون پاسخ‌گویی به شبهات در خصوص وضعیت حقوق بشری زنان در ایران برگزار شد. " />

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۹:۳۶ ب.ظ

پاسخ‌گویی به شبهات در خصوص وضعیت حقوق بشری زنان در ایران

نشست شبکه ارتباطی سازمان‌های مردم‌نهاد فعال حوزه زنان و خانواده در خصوص گزارشی پیرامون پاسخ‌گویی به شبهات در خصوص وضعیت حقوق بشری زنان در ایران برگزار شد.

پاسخ‌گویی به شبهات در خصوص وضعیت حقوق بشری زنان در ایران

به گزارش خبرنگار حوزه زنان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، نشست شبکه سازمانهای مردمنهاد فعال حوزه زنان و خانواده عصر امروز با حضور رئیس شبکه ارتباطی سازمانهای غیردولتی زنان و شورای مرکزی،عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و عضو انجمن شبکهسازمانهای مردم نهاد فعال حوزه زنان و خانواده برگزار شد.

شکوه نوابینژادبه نقش سازمانهای غیردولتی زنان در شورای حقوق بشر پرداخت و همچنین گزارشی از حضور در این شورا ارائه کرد و گفت: اهمیت فزاینده نقش سازمانهای مردمنهاد در کشورهای گوناگون، موجب شده است تا دولتها و نهادهای بینالمللی نیز به نقش آنها توجه کرده و از ظرفیت سمنها برای پیشبرد اهداف خود بهرهمند گردند. در همین راستا، سازمان ملل متحد کمیتهای تحت عنوان «کمیته سازمانهای غیردولتی» در چارچوب اکوسوک (Ecsoc)، به منظور حضور فعال در اجلاسهای بینالمللی، ضمن اعطای مقام مشورتی به سازمانهای غیردولتی مؤثر و کارآمد، ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر در تاریخ ۲۲ مارس ۲۰۱۹ به کار خود پایان داد، افزود: شبکه ارتباطی سازمانهای غیردولتی زنان، با توجه به دارا بودن مقام مشورتی از سازمان ملل (Ecsoc)، میتواند بر اساس موضوعات در دستور كار «اكوسوک» و نهادهای زير مجموعه آن، در كليه نشستهای مربوطه در UN شركت نموده و موضع گیری خود را در قالب بيانيههایكتبی و شفاهی در خصوص موضوعات استراتژيكی در اين گونه نشستها ارائه کند. به همین منظور این شبکه، براساس اهداف و سياستهای بينالمللی نظام جمهوری اسلامی ایران پیرامون مقوله زن در دیپلماسی، روابط بینالملل و تحولات سیاسی اجتماعی در سطح جهانی، رسالت خود را در محورهایی تبیین نموده است .

به گفته رئیس شبکه ارتباطی سازمانهای غیردولتی زنان، تبیین دیدگاه واقعی دین مبین اسلام درباره جایگاه و نقش زن در جامعه اسلامی، شکست شالودههای گفتمان حاکم در عرصه بینالمللی درباره وضعیت زنان در ایران و ارایه چهره و هویت واقعی، صحیح و متوازن زن ایرانی به جهانیان، حضور فعال، تأثیرگذار و کارآمد زن ایرانی در مجامع بینالمللی در زمینههای مختلف حقوق بشر و زنان، پرسشگری از دولتهای غربی درباره وضعیت نگرانکننده زنان، کودکان و خانوادهها در غرب، ارائه گزارش ملی(سالانه) به سازمان ملل از پیشرفتهای زنان در جمهوری اسلامی ایران در بخشهای دولتی و خصوصی، پاسخگویی به شبهات و ابهامات در زمینه وضعیت حقوق بشری زنان در ایران و ارائه گزارش از وضعیت نابسامان زنان و کودکان ناشی از تخاصمات و جنگها در سایر کشورها و درخواست رسیدگی از سازمان ملل از جمله محورهای این شبکه است.

وی گفت: موضوع مهم حقوق بشر زنان و کودکان در ایران، ذیل عنوان «بررسی قطعنامه حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران» در دستور کار چهلمین نشست شورای حقوق بشر که در ۱۳ اسفند ۹۷ در شهر ژنو سوئیس برگزار شد، قرار داشت. شبکه ارتباطی سازمانهای غیردولتی زنان با توجه به نقش مشورتی خود به ترسیم یک تصویر واقعی از وضعیت زنان خود را ملزم به انعکاس فعالیتهای زنان در حوزههای مختلف و شفافسازی علیه هجمه سنگین تبلیغاتی گروههای مخالف مقیم خارج از کشور دانسته و با اعزام هیئت سه نفره متشکل از محترم جمالی (نایب رئیس شبکه)، سوسن صفاوردی (کمیته بینالملل شبکه) و بنده به عنوان رئیس شبکه، برای این کار تلاش کردیم.

به گفته نوابینژاد، ملاقات با شخصیتهای مؤثر و مسئول در امور سازمان های غیردولتی و حقوق بشر، ارائه بیانیه کتبی، قرائت بیانیه شفاهی (در سالن اصلی مجمع عمومی)، حضور در نشستها و کارگاههای NGOS و تعامل و گفتگو با نمایندگان سازمانهای غیردولتی شرکتکننده در اجلاس، ملاقات با شخصیتهای مؤثر و مسئول در امور سازمانهای غیردولتی و حقوق بشر ودیدار با آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران از جمله اقدامات در این سفر بود.

رئیس شبکه ارتباطی سازمانهای غیردولتی زنانافزود: در این دیدار علاوه بر معرفی ظرفیت شبکه ارتباطی سازمانهای غیردولتی زنان با عضویت بیش از۴۰۰ سازمان و حضور گروهها و انجمنهای مختلف از جمله اقلیتهای مذهبی و قومی که در حوزههای مختلف در زمینه فرهنگی، اجتماعی ، کارآفرینی، خیریهای و غیره فعال هستند با توجه به نقش مشورتی شبکه با توجه به گستردگی اعضای آن در سراسر کشور و اشراف بر فعالیتها و اقدامات در زمینه حقوق بشر و زنان تأکید شد که مورد استقبال جاوید رحمان قرار گرفت.

نوابینژاد با بیان اینکه نشست با خانم ابومنصور یاسمین رابط کمیساریای عالی حقوق بشر در ایران صورت گرفت بیان کرد: در این نشست پس از معرفی شبکه و فعالیتهای آن، ابومنصور ضمن تشریح وظایف و عملکرد بخش رابطان کمیساریای عالی حقوق بشر، بیان کردند که این بخش در ارائه گزارش به مراجع مربوطه، بسیار تأثیرگذار است؛ لذا با توجه به اینکه گزارشی که توسط این بخش برای کمیساریای عالی حقوق بشر تنظیم میشود، در کنار گزارشی که توسط گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر ارائه میگردد، مورد وثوق قرار میگیرد؛ تعامل و ارتباط سازمانهای غیردولتی خصوصا شبکه ارتباطی با توجه به ظرفیت عظیم این شبکه بسیار کارگشا است.

وی به دیدار با خانم لیدیا گریگوریاوا مدیر بخش امور مربوط به سازمانهای غیردولتی دارای مقام مشورتی اشاره کرد و گفت: در این نشست ایشان ضمن ابراز خرسندی و آشنایی و آگاهی نسبت به ظرفیت شبکه ارتباطی در رابطه با عملکرد بخش مربوطه خود و وظایفی که این بخش در رابطه با سازمان های غیردولتی دارد توضیحاتی را ارائه کردند و نمایندگان شبکه نیز به نقش ویژه سازمانهای غیردولتی به عنوان بازوی دولت و همچنین ارتباط با مردم تأکید کردند.

به گفته نوابینژاد؛ ارائه بیانیه کتبی در اجلاس رسمی، قرائت بیانیه شفاهی (در سالن اصلی مجمع عمومی)، تحریم ایران و تأثیر آن بر سلامتی زنان (ذیل محور سلامت زنان)، نقش زنان در دستیابی به صلح و توسعه (ذیل محور زنان و مناقشات مسلحانه)، وضعیت اقلیتهای دینی و پیروان ادیان توحیدی در جمهوری اسلامی ایران (ذیل محور وضعیت اقلیتهای دینی )، حضور در نشستها و کارگاههای NGOS و تعامل و گفتگو با نمایندگان سازمانهای غیردولتی شرکتکننده در اجلاس از جمله اقدامات صورتگرفته در این اجلاس بود.

انتهای پیام/۴۰۴۶/پ


منبع :: http://ana.ir

برچسب‌ها:تبلیغات