دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۹:۱۹ ب.ظ

فواید رایگان‌شدن روادید بین ایران و عراق

یک مسئول میراث فرهنگی به تشریح فواید رایگان‌شدن روادید بین ایران و عراق پرداخت.

فواید رایگان‌شدن روادید بین ایران و عراق

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، عبدالمالک شنبهزاده ــ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام اظهار داشت: از چندین هزار سال قبل، سفر بخش جداییناپذیر تفریحات بشری است. در گذشته مفهوم سفر فقط بهمعنی رفتن به جایی دیگر برای خوشگذرانی بود اما با پیشرفت جوامع و تبدیل شدن سفر و گردش به "صنعت گردشگری" مفاهیم کلی جای خود را به دستهبندیهای مختلف دادهاند که هر کدام تعریف خاصی از مسافرت را ارائه میدهند.

وی ادامه داد: گردشگری مذهبی یکی از زیرشاخههای صنعت گردشگری است و از اهمیت ویژهای برخوردار است. این سفرها مختص مسلمانان نیست و پیروان ادیان دیگر نیز با توجه به اعتقادات مذهبی و آثار و بقایای دین خود، به سفرهای مذهبی میروند. امروزه گردشگری مذهبی نیز وارد تجارت جهانی شده است و روز به روز پیشرفت میکند.

این مسئول با اشاره به نزدیکی استان ایلام به کشور عراق و عتبات عالیات اضافه کرد: استان ایلام نیز یکی از مناطقی است که با عنایت به شرایط ویژه امکان جذب گردشگر مذهبی داشته که باید این صنعت رونق یافته و زمینههای رونق آن را ایجاد کرد.

شنبهزاده تصریح کرد: استان ایلام ۴۲۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق داشته و نزدیکترین استان کشور به عراق و کربلای معلی و نجف و بغداد است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: معمولاً زوار ایرانی و حتی عراقی مرز مهران در استان ایلام را برای تردد برگزیده و از این مرز برای تردد خود استفاده میکنند. امنیت حاکم در مرز و مسیر تردد و نزدیکی به شهرهای کربلا، نجف، کاظمین، مشترکات فرهنگی و… سبب این استقبال زوار دو کشور شده است.

وی ادامه داد: با رایگان شدن روادید بین دو کشور ایران و عراق که رئیس جمهور کشورمان در سفر به عراق و مونسان ــ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مصاحبه بعدی به این مهم اشاره کردند بدون تردید سبب افزایش گردشگران مذهبی شده و استان ایلام نیز بهعنوان دروازه عتبات عالیات از این مزیت بهرهمند خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه این استان ظرفیتهای لازم برای استقبال و پذیرایی از زوار عتبات عالیات و گردشگران مذهبی دارد، اضافه کرد: دیگر مسئولان امر باید با ایجاد زیرساختها زمینه تحقق توسعه گردشگری مذهبی در استان ایلام را فراهم کنند.

شنبهزاده ضمن تقدیر از تلاشهای سلیمانی دشتکی ــ استاندار ایلام در عنایت به توسعه زیرساختهای استان بهویژه در حوزه اربعین تصریح کرد: جا دارد از تلاش نمایندگان استان ایلام در این راه تقدیر شود.

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام گفت: بدون شک رایگان شدن روادید بین دو کشور ایران و عراق زمینه تحول صنعت گردشگری مذهبی در استان ایلام شده که دیگر نهادها با عنایت به این مهم در این مسیر گام بردارند.

وی همچنین یادآور شد: معمولاً افراد سرمایهگذار در بخشهایی اقدام به سرمایهگذاری میکنند که مطمئن به سوددهی و بازگشت سرمایه هستند که خوشبختانه در استان ایلام زمینه سرمایهگذاری در حوزه گردشگری وجود دارد که با رایگان شدن روادید بین دو کشور ایران و عراق این مزیت بیشتر شده و بدون تردید سرمایهگذارانی وارد استان ایلام خواهند شد.

انتهای پیام/*


منبع :: https://www.tasnimnews.com
تبلیغات