یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۹:۲۳ ق.ظ

خانه مجاور، راه‌حل جایگزین سپردن سالخوردگان به سرای سالمندان

یک جامعه‌شناس گفت: در زندگی شهری امروز، برخی کشورها روش «خانه مجاور» را به‌جای انتقال افراد سالخورده به سرای سالمندان پیشنهاد می‌کنند تا استقلال دو طرف حفظ شود.

خانه مجاور، راه‌حل جایگزین سپردن سالخوردگان به سرای سالمندان

علیرضا شریفییزدی در گفتگو با حوزه زنان، خانواده و جوانان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در خصوص لزوم توجه به سالمندان در جامعه اظهار کرد: موضوعی همچون مراجعات افراد برای تحویل پدران و مادران پیرشان به سرای سالمندان از اتفاقاتی است که در زندگی ماشینی و شهری، آن هم در کلانشهرها زیاد به چشم میخورد که این ناشی از فشارهایی است که اقتضائات چنین سبک زندگی بر افراد وارد میآورد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه در تحلیل اینمسئلهاجتماعی گفت: اولین کاری که در برخورد با موضوعات اجتماعی باید انجام داد، این است که شرایط را با واقعیات موجود تطبیق دهیم؛ بدین معنی که در زندگی شهری خواه ناخواه خانهها کوچک شده و دیگر نمیتوان در یک منزل فضای مخصوصیرا به سالمندان اختصاص داد.

وی تصریح کرد: با توجه به چنین رویکردی کشورهای مختلف دنیا راهحل جایگزینانتقال سالمندان به سرای سالمندان مطرح میکنند و آن «منزل مجاور» است؛ زمانیکه افراد دارای تمکن مالی هستند، خودشان و در غیر اینصورت بهعنوان مثال بهزیستی یا تأمین اجتماعی، مسکنی را برای این افراد سالمند در نزدیکی محل سکونت یکی از فرزندان این افراد فراهم میکند تا بدین ترتیب دیگر فشاری به فرزندان وارد نشود.

شریفییزدی ادامه داد: در چنین شرایطی فرزندان بههمراه خانواده، برخی از وعدههای غذایی را با والدین سالمند خود صرف میکنند و به آنها سر میزنند و این موضوع باعث میشود هر دو طرف استقلال خود را حفظ کرده و اختلالی در جریان عادی زندگی آنها ایجاد نشود.

وی خاطرنشان کرد: البته بروز برخی رفتارها و بیتوجهیها به سالمندان در شرایطی میتواند ناشی از کمتوجهی ما به آموزههای تربیتی باشد؛ بهعنوان مثال وقتی زنی با شوهرش یا بالعکس بر سر این موضوع در جلوی چشم فرزندشان مشاجره میکنند که چرا آنقدر به مادرت سر میزنی یا من هر هفته حوصله آمدن به خانه مادرت را ندارم و … این صحبتها به مرور در ذهن فرزندان ما جا میافتد و زمانیکه بزرگتر میشوند، در باورشان جا میافتد که نباید چندان به بزرگترها احترام گذاشت.

این جامعهشناس در پایان گفت: مطالعات نشان میدهد که اگر پدر و مادری به بزرگترهای خود احترام بگذارند و به اصطلاح کار آنها را راه بیندازند و مشکلاتشان را برطرف کنند، معمولاً بچههای آنها نیز یاد خواهند گرفت و نباید از این موضوع غافل شویم که خود ما هم در آینده گرفتار چنین شرایطی خواهیم شد.

انتهای پیام/۴۱۰۵/خ


منبع :: http://ana.ir

برچسب‌ها:تبلیغات