یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

دوشنبه 11 می 2020 | 08:53 ق.ظ

کاهش زاد و ولد به یک سوم

کاهش زاد و ولد به یک سوم

بنابراعلام ثبت احوال کشور در سه ماه پایانی ۹۸ آمار تولد‌ها نسبت به ۹۷ با کاهش ۳۷ هزار عددی مواجه شده است. ضمن این که طبق آن چه از شرایط کرونا و استرس‌های احتمالی از مراجعه‌های پزشکی زوجین بر می‌آید در سال ۹۹ نیز با کاهش جدی‌تر تولد‌ها مواجه خواهیم بود.


شعار سال: ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور دیروز درباره میزان ولادت در سه ماه آخر سال ۹۸ گفت: در سه ماه دی، بهمن و اسفند سال ۹۸، ۲۸۲ هزار و ۷۷۷ تولد ثبت شده که این آمار در همین بازه زمانی در سال ۹۷، ۳۲۰ هزار و ۳۴۱ نفر بوده است.
وی با اشاره به بیشترین میزان ولادت در استان‌های کشور خاطرنشان کرد: بیشترین میزان ولادت در سه ماه آخر سال ۹۸ به ترتیب در استان‌های تهران، خراسان رضوی، خوزستان، سیستان و بلوچستان و فارس بوده است. سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: کمترین میزان ولادت در همین مدت به ترتیب در استان‌های سمنان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، قزوین و خراسان جنوبی بوده است.
ترس زوجین
کاهش آمار تولد به ویژه در نیمه دوم سال ۹۹ موضوعی است که از همین حالا بخش‌های مرتبط را نگران کرده است. تندگویان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در این باره گفته است: اکنون خانواده‌ها نگران وضع حمل ایمن و مراکز ایمن هستند که مبادا در این میان مادر یا فرزند به این بیماری مبتلا شوند؛ بنابراین بخشی از آمار فرزندآوری نیز به این علت کم می‌شود. در شش ماه نخست امسال فرزندانی متولد می‌شوند که قبل از کرونا شکل گرفته‌اند و در این شرایط سخت متولد می‌شوند؛ بنابراین در شش ماه نخست سال کاهش زیادی در موالید رقم نمی‌خورد. این نگرانی مربوط به پس از شهریورماه است که قطعا آمار تولد به‌صورت چشمگیری کاهش می‌یابد.
به گفته وی، اگر در این برهه زمانی چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود شاید آمار تولد‌ها به یک سوم نیز در مقاطعی کاهش یابد. این مسئله مقوله‌ای به مراتب خطرناک‌تر از کاهش شیب افزایش یا کاهش جمعیت است، زیرا کشور را با یک شوک جمعیتی مواجه می‌کند.

خبر جدید  3 دلیل اصلی افزایش طلاق در کلان‌شهرها

شعار سال با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه خراسان، کد خبر: ۶۹۵۴۱۸، تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹، www.khorasannews.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

برچسب‌ها: ،تبلیغات