یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

سه‌شنبه 11 فوریه 2020 | 10:50 ق.ظ

چرا قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادران ایرانی اجرا نمی‌شود؟

چرا قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادران ایرانی اجرا نمی‌شود؟

عضو فراکسیون امید مجلس درباره قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادران ایرانی گفت: با اینکه این لایحه توسط مجلس تصویب شده و شورای نگهبان هم تائید کرده و به صورت قانون ابلاغ شده است چرا دستگاه های اجرایی این را اجرا نمی‌کنند.


شعار سال: «پروانه مافی»، عضو فراکسیون امید مجلس، در ارزیابی روند اجرایی شدن لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی گفت: این لایحه در مجلس تصویب شد و پس از تائید شورای نگهبان به صورت قانون به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است. اما با وجود اینکه ۶ ماه از تصویب و ابلاغ این قانون به این دستگاه‌ها می‌گذرد، به چه دلیلی دستگاه‌های مجری در اجرایی کردن اصلاح تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، کوتاهی می‌کنند؟!

این نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اجرایی نشدن قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تصریح کرد: در راستای اجرایی نشدن این قانون، مجلس از جایگاه نظارتی خود با شرایط سنگین‌‎تر و حادتری به این قضیه ورود پیدا می کند.

خبر جدید  بیش از ۲ میلیون تحصیل‌کرده بیکار داریم/ وجود تحصیلات دانشگاهی ارزش یا ضد ارزش؟

مافی با اشاره به اینکه نمایندگان زن مجلس نسبت به اجرایی شدن این قانون حساسیت دارند، اظهار کرد: با توجه به اینکه فراکسیون زنان مجلس با تلاش‌های فراوان توانست این قانون را در مجلس تصویب کند و شورای نگهبان هم آن را تائید کرد، این فراکسیون فعالیت‌های مربوط به دستگاه‌های اجرایی در اجرای قانون تبعیت فرزندان مادر ایرانی با مرد خارجی را پیگیری می‌کند.

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه «با وجود اینکه این قانون شده ابلاغ شده است، چرا اجرا نمی‌شود؟!» در پایان افزود: چه کسی پاسخگوی ضعف دستگاه‌های اجرایی در اجرا نکردن این قانون است؟!

خبر جدید  ازدواج برای دختربچه ایذا و یک نوع شکنجه است

گفتنی است؛ به موجب ماده واحده این قانون، فرزندان حاصل از ازدواج شرعی زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی که قبل یا بعد از تصویب این قانون متولد شده یا می شوند قبل از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی به درخواست مادر ایرانی در صورت نداشتن مشکل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) به تابعیت ایران در می آیند.

براین اساس، فرزندان مذکور پس از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی در صورت عدم تقاضای مادر ایرانی می توانند تابعیت ایرانی را تقاضا کنند که در صورت نداشتن مشکل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) به تابعیت ایران پذیرفته می شوند. پاسخ به استعلام امنیتی باید حداکثر ظرف مدت ۳ ماه انجام شود و نیروی انتظامی نیز مکلف است نسبت به صدور پروانه اقامت برای پدر غیرایرانی در صورت نداشتن مشکل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) اقدام کند.

خبر جدید  تعصب جنسیتی در ارزیابی آموزشی موج می‌زند

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ ۱۶ بهمن ۹۸، کد مطلب: ۹۶۰۰۰۶: www.borna.news

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

برچسب‌ها: ، ،تبلیغات