سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

سه‌شنبه 11 آگوست 2020 | 11:28 ق.ظ

چرا جهادی‌ها کمتر به چشم می‌آیند؟

چرا جهادی‌ها کمتر به چشم می‌آیند؟

مسئول یکی از گروه‌های جهادی گفت: گروه های جهادی در صورت اعلام نیاز از سوی مراکز درمانی و رئیس دانشکده علوم پزشکی آماده خدمت و فعالیت در جبهه مقابله با کرونا هستند.


خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: کرونا که آمد همه دست به دست هم دادند تا شکستش دهند از کادر درمان که در مرکز تلاش و همت برای مبارزه با کرونا بودند گرفته تا گروه‌های مردمی و در رأس آنها گروه‌های جهادی در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا بودند، اما با گذشت دو ماه از وجود کرونا آمار ابتلاء و مرگ و میر کرونایی ها در کشور ما دو رقمی شد و رو به افول رفت و ما شاهد از سرگیری فعالیت‌های مختلف بودیم؛ تقریباً تمامی مراکز باز شدند و محدودیت‌های تردد بین شهری لغو شد. حالا اما مدتی است کرونا دوباره به مچ اندازی افتاده است. نکته مهم در این میان کمتر دیده شدن حضور گروه‌های جهادی آن هم در شرایطی است که دوباره حضور و کمک آنها به صورت مشهودی حس می‌شود و اگر سری به مراکز درمانی بزنید می‌بینید که این کادر درمان هستند که همچنان به همت و تلاش می‌پردازند تا در جبهه مقابله با کرونا پیروز شوند اما به راستی چرا حضور گروه‌های جهادی اینچنین کمرنگ شده است؟
  آیا جهادی‌ها کمرنگ شده‌اند؟
گروه‌های جهادی از همان ابتدای شیوع و ابتلاء به کرونا در جبهه مقابله با این بیماری حضور داشتند. گروه‌های جهادی فعالیت‌های بسیاری را اعم از ضدعفونی معابر و خیابان‌ها، تهیه غذا و یا آبمیوه برای بیماران کرونایی و مهمتر از همه کمک به کادر درمانی در نگهداری از بیماران کرونایی را انجام می‌دادند و ما شاهد اقدامات بسیار خوب آنها بودیم البته فعالیت گروه‌های جهادی به همین جا ختم نمی‌شد و آنها در شست و شو و تغسیل فوت شدگان کرونایی در غسالخانه نیز فعالیت می‌کردند و در کنار همه اینها در رزمایش‌های مختلف مواسات و ایران همدل و در ماه رمضان بسته‌های ارزاق زیادی را به دست خانواده‌های نیازمند که کرونا معیشت و اقتصاد آنها را با مشکل مواجه کرده بود، رساندند. حالا اما حضور آنها کمرنگ شده است و به بیان ساده‌تر خبری از آنان نیست؛ رامین بختیاری مسؤول یکی از گروه‌های جهادی است که در جبهه مقابله با کرونا به همراه گروهش حضور داشته است و در گفت و گو با مهر در پاسخ به این سوال می‌گوید: همانطور که می‌دانید گروه‌های جهادی فعالیت‌های زیادی را در ابتدای شیوع کرونا انجام می‌دادند اما با گذشت زمان این فعالیت‌ها توسط نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف به صورت خودجوش انجام شده و دیگر نیازی به فعالیت گروه‌های جهادی نبود مثلاً در بحث ضدعفونی کردن معابر شهری؛ شهرداری‌ها اعلام کردند که بحث ضدعفونی معابر شهری را انجام داده و یا هر یک از بانک‌ها، ادارات و یا ساختمان‌ها توسط خود اهالی ساختمان و یا کارمندان ضدعفونی شده و از این جهت دیگر نیازی به حضور گروه‌های جهادی نبوده چراکه به نوعی موازی کاری محسوب می‌شود. جهادی‌ها مشغول چه کاری اند؟
وی در ادامه بیان کرد: گروه‌های جهادی ابتدای شیوع و ابتلاء به کرونا با توجه به نیاز بیمارستان‌ها و کادر درمانی در این مراکز حضور پیدا کرده و اقدام به فعالیت می‌کردند؛ این اقدام در حالی شکل گرفت که از طرف مراکز درمانی و بیمارستان‌ها نسبت به حضور گروه‌های جهادی درخواست کمک شده بود اما در حال حاضر این درخواست از سوی مراکز درمانی شکل نگرفته است و چون خدمات درمانی؛ کاری تخصصی است گروه‌های جهادی نمی‌توانند بدون اطلاع بیمارستان در مراکز درمانی حضور پیدا کنند. بختیاری در ادامه افزود: گروه‌های جهادی فعالیت‌هایی را از قبیل تهیه آبمیوه و غذا برای بیماران کرونایی و کادر درمانی نیز انجام می‌دادند اما به دلیل اینکه این مواد از سیب سلامت برخوردار نبودند بیشتر آنها بلا استفاده باقی می‌ماند و زحمات گروه‌های جهادی به هدر می‌رفت. وی با اشاره به اینکه گروه‌های جهادی همچنان آماده خدمت هستند عنوان کرد: در ابتدای شیوع و ابتلاء کرونا چون ارگان و یا نهادی اقداماتی مانند ضدعفونی معابر و اماکن مختلف را انجام نمی‌داد گروه‌های جهادی به فعالیت در این زمینه‌ها پرداختند اما با ورود نهادهای مختلف این برداشت شکل گرفت که دیگر به حضور و فعالیت گروه‌های جهادی نیازی نیست در حالی که گروه‌های جهادی همچنان آماده خدمت رسانی هستند. بختیاری در ادامه بیان کرد: گروه‌های جهادی در حال حاضر همچنان به فعالیت‌هایی از قبیل تهیه بسته‌های بهداشتی (اقلامی مانند مواد ضدعفونی کننده و ماسک) برای خانواده‌های نیازمند و رزمایش‌های همدلی و مواسات به صورت گسترده‌تر می‌پردازند و می‌توان با اطمینان گفت که تمامی افرادی که در گروه‌های جهادی فعالیت می‌کنند آمادگی حضور دوباره برای کمک به کادر درمانی را دارند و اگر اعلام نیاز از سوی رئیس بیمارستان‌ها و یا رئیس دانشکده علوم پزشکی صورت گیرد بی شک دوباره برای کمک به کادر درمان حضور پیدا خواهند کرد.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

خبر جدید  وظیفه ما انتقال تجربیات انقلاب و فرهنگ ایثارگری به نسل جوان است
0/5 (0 نقد و بررسی)

برچسب‌ها: ، ،تبلیغات