یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

شنبه 28 جولای 2018 | 14:35 ب.ظ

پزشکان ترغیب کننده بیماران به مصرف تریاک مجازات می شوند

پزشکان ترغیب کننده بیماران به مصرف تریاک مجازات می شوند

تهران- ایرنا- پژوهشگر حوزه مبارزه با مواد مخدر گفت: در صورتی كه اثبات شود پزشكی بیماری را به منظور درمان به مصرف تریاك ترغیب كرده است، طبق قانون به ۶ ماه تا ۳ سال حبس محكوم می شود.


هومان نارنجی ها روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نگرش مثبت به تریاك در بین پزشكان نیز رخنه كرده است و روزانه با بیمارانی روبرو می شویم كه به توصیه پزشك خود به جای مصرف داروی مسكن یا آرامبخش به تریاك روی آورده اند.
مدیركل سابق امور فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر، از پزشكان خواست برای درمان قند خون، چربی خون و فشارخون بالا، مشكلات جنسی، اضطراب و درد فیزیكی به بیماران تریاك تجویز نكنند.

* تریاك اثر درمانی ندارد
پژوهشگر حوزه مبارزه با مواد مخدر تاكید كرد: تریاك هیچ اثر درمانی در درمان بیماری ها ندارد و فقط نقش یك مسكن اعتیادآور را بازی می كند.
نارنجی ها گفت: سال ها است تلاش می كنیم این توصیه غیرعلمی پزشكان را برطرف كنیم اما تاكنون چندان موفق نبوده ایم.
وی با تاكید بر اینكه تریاك موجود در بازار آلوده به سرب است، اظهار داشت: تریاك حتی اگر خالص هم باشد، دردی از بیماران دوا نمی كند و در نتیجه اعتیادی كه از مصرف مواد مخدر در بیمار حاصل می شود، بر مشكلات او خواهد افزود.
با وجود آگاهی بخشی به عموم جامعه راجع به مضرات مصرف تریاك اما هنوز باورهای غلطی از مصرف این ماده مخدر در جامعه رایج است و نسل به نسل منتقل می شود.
نتیجه بررسی پژوهشگران فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر حاكی از آن است بسیاری از كسانی كه به اعتیاد دچار شده اند، قبل از ابتلا به مواد اعتیادآور تحت تاثیر باور یا باورهای فرهنگی اشتباه قرار گرفته اند.
برخی باورهای غلط در جامعه بر این اصل استوار است كه تریاك مضر نیست بلكه درمان هر دردی است و باعث قوت قلب، كاهش فشار خون، قند و چربی خون، كاهش درد استخوان می شود و حتی طول عمر را زیاد می كند.
عده دیگر هم بر این باورند كه اگر مواد مخدر سنتی همچون تریاك درست و كنترل شده مصرف شود یا اگر در برخی مناسبت ها مورد مصرف قرار گیرد، فرد معتاد نمی شود؛ این در حالی است كه به طور قطع موضوعی به نام مصرف صحیح مواد وجود ندارد.
البته هنوز برخی طوایف استان های مرزی كشور، مصرف ماده مخدر را یك سرگرمی می دانند و آن را برای میهمانان خاص خود سرو می كنند.
طبق اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر، در حال حاضر ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر معتاد در كشور وجود دارد.

خبر جدید  هزینه‌های بیمارستانی، مشکل معتادان متجاهر برای درمان

لینک منبع خبر

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبلیغات