یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

چهارشنبه 11 مارس 2020 | 09:03 ق.ظ

وضعیت نگران‌کننده زنان سرپرست‌ خانواده با راکد شدن بازار شب عید

وضعیت نگران‌کننده زنان سرپرست‌ خانواده با راکد شدن بازار شب عید

اشراقی مقدم گفت: متاسفانه سیستم تامین اجتماعی جامعی برای زنان سرپرست خانواده نداریم و تصور جامعه برای خرید از این افراد به شکل حسی و صدقه دادن است در صورتی که آن ها هم باید به رسمیت شناخته شوند و برای مشاغلی که به آن می پردازند فکر شود.


شعار سال: اگر از تمامی کسبه بپرسی که چه زمانی به رونق بازارشان امیدوارند، بی درنگ برای‌تان از شب عید می‌گویند و چک‌هایی که بعد از فروش در این بازه زمانی پاس می‌شود. اما این روزها با وجود ویروس کرونا و واهمه‌ای که از شیوع آن وجود دارد تقریبا تمام کار و کاسبی‌ها از رونق افتاده است.

در این میان قشری هستند که هیچ‌گاه کارشان به رسمیت شناخته نمی‌شود، قشری که پیش از شیوع این ویروس نیز مرفه نبودند و این روزها گذراندن معاش برای‌شان سخت‌تر از گذشته شده است؛ زنان سرپرست خانوار که این روزها خانه‌نشین شده‌اند و قطعا با شرایط کنونی کشور کاری هم برای‌شان نمی‌شود کرد!

در این رابطه با محبوبه اشراقی مقدم، فعال حقوق زنان، به گفت‌و‌گو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

وضعیت نگران‌کننده زنان‌ سرپرست‌ خانوار در بحران کرونا

اشراقی در ابتدا بیکاری زنان سرپرست خانواده به دلیل شیوع ویروس کرونا را نگران کننده دانست و گفت: عموما شب عید برای دست فروشان به ویژه خانم‌ها و همینطور زنان سرپرست خانوار در تمامی گروه‌های کاری بسیار مهم است و عمده تولیدات آن‌ها در بازارچه‌های آخر سال به فروش می‌رسد که این روزها برای حفظ سلامتی مردم تعطیل شده است.

خبر جدید  زوجین با تفاوت‌های فرهنگی چگونه برخورد کنند؟

او ادامه داد: باید توجه داشت که این گروه از افراد در روزهای پایانی سال هیچ منبع دیگری برای درآمد ندارند و نیازمند این هستیم که تمهیدات خاصی از سوی دولت برای این قشر کم درآمد اندیشیده شود.

این فعال حقوق زنان با تاکید بر اینکه پیش از این نیز زنان سرپرست خانواده از وضعیت خوبی برخوردار نبودند، توضیح داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور  کلیه کارگاه‌ها تعطیل شدند این درحالی است که در گذشته نیز این مکان‌ها به لحاظ سلامت از وضعیت مناسبی برخوردار نبود.

برنامه منسجم برای ایجاد درآمد قشر کم برخوردار

اشراقی به تولیدات زنان سرپرست خانوار در بازارچه‌های آخر سال اشاره کرد و گفت: این بازارچه‌ها برای حفظ سلامتی مردم تعطیل شده و الان این دسته از زنان هیچ درآمدی برای گذران زندگی خود ندارند. باید توجه داشت برای این قشر کم برخوردار باید پیش از این برنامه منسجمی درنظر گرفته می‌شد تا در زمان وقوع بحران زندگی این افراد به خطر نیفتد.

خبر جدید  عدالت جنسیتی مهمترین برنامه دولت در حوزه بانوان است

او با بیان اینکه در حال حاضر اکثر مشاغل تعطیل شده و مردم درآمد ندارند، اضافه کرد: پولی که در روزهای اخیر در حال چرخش است صرف خرید لوازم بهداشتی و ضروری افراد می‌شود و کمتر کسی برای سایر لوازم مانند لباس و خوراک خانگی پول پرداخت می‌کند. لذا زنان سرپرست ما که در مترو، گوشه کنار خیابان‌ها و همین طور افرادی که در خانه به کار صنایع دستی  مشغول هستند دچار مشکلاتی شدند که تاثیرات دراز مدتی خواهد داشت.

وزارت رفاه به عنوان متولی اصلی است

این فعال اجتماعی با تاکید بر اینکه وزارت رفاه به عنوان متولی اصلی باید برای این گروه از جامعه فکر کارآمدی کند، افزود: متاسفانه سیستم تامین اجتماعی جامعی برای زنان سرپرست خانواده نداریم و تصور جامعه برای خرید از این افراد به شکل حسی و صدقه دادن است در صورتی که آن ها هم باید به رسمیت شناخته شوند و برای مشاغلی که به آن می‌پردازند فکر شود.

خبر جدید  وقتی دهه هشتادی ها پرچم انقلاب اسلامی را بر می دارند

او در پاسخ به این سوال که بهزیستی چه کمکی تاکنون به این گروه از اقشار جامعه کرده است، توضیح داد: کمک‌های بهزیستی در بحث کارآفرینی و وام های خوداشتغالی وجود دارد ولی برای زنان سرپرست خانوار ما راهگشا نیست. این دسته از زنان معمولا نه بیمه‌ای دارند و نه حمایت اجتماعی می‌شود و شاید بیشترین کمکی که باید برای این گروه درنظر بگیریم همین موارد باشد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ ۱۴ اسفند ۹۸، کد مطلب: ۹۷۲۲۸۹: www.borna.news

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

برچسب‌ها: ، ،تبلیغات