یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

شنبه 3 آگوست 2019 | 11:14 ق.ظ

منشا مشکلات خانوده های امروز نبود فرصت گفتگوست

منشا مشکلات خانوده های امروز نبود فرصت گفتگوست

معاون امور زنان و خانواده گفت: منشا مهم ترین مشکلات خانواده های امروزی نبود فرصت گفتگو میان اعضا خانواده و نبود درک عاطفی در این گفتگوها است.


به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور صبح امروز در مراسم  «روز ملی ازدواج» که در محل همایش های صدا و سیما برگزار شد، گفت: ازدواج امری است که سلامت آحاد جامعه و سلامت کلان را در پی دارد. دعای پیامبر اکرم برای امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) بهترین دعا برای ازدواج جوانان است که بیان می کنند، خداوندا دل هایشان را به هم نزدیک و مهربان گردان و این زیباترین دعا است. وی افزود: با توجه به رویکرد قرآن کریم باید بهترین رویکرد را در جامعه برای ازدواج پایه گذاری کنیم. وی افرود: ما باید با توجه به دانش روز، فرهنگ کشور، تجربیات گذشتگان و دیگر ملت ها در حوزه ازدواج برای ترویج این سنت در کشور تلاش کنیم. مسئولیت اصلی دستگاه های دولتی، مسئولین و موسسات خیریه تلاش برای فراهم کردن انتخاب های درست و آگاهانه و زدودن فرهنگ تجمل گرایانه در این امر است. وی افزود: معاونت زنان و خانواده با توجه به مسئولیت های خود در حوزه خانواده اقدامات مختلفی ازجمله تشکیل ستاد ملی زن و خانواده را انجام داده است. در این ستاد مصوبات مهمی با موضوع ازدواج اجرا و به شکل ابلاغیه ای برای آموزش های قبل و حین ازدواج به دستگاه ها ابلاغ شد. این مصوبه اصلاحاتی در حوزه آموزش های ازدواج داشته است. ابتکار تصریح کرد: بر اساس این مصوبه وزارت ورزش و بهداشت نیز آموزش های بهداشتی، روانشناختی، حقوقی و آموزش مبانی شرعی را برعهده دارند و در حال اجرا است. تقاضا ما از دستگاه های مسئول این است که این آموزش ها و کیفیت آن ها جدی گرفته شود.

خبر جدید  بررسی اختصاص ارز دولتی به واردات چادر مشکی در مجلس/ از تولیدکنندگان داخلی حمایت می‌کنیم

وی با اشاره بر طرح گفتگو ملی خانواده، اظهار داشت: از دو سال گذشته نیز طرحی با عنوان گفتگو ملی خانواده با همکاری تشکل ها و دانشگاه ها اجرا و مرحله اول آن در ۳۱ استان اجرا شده است. بر اساس این طرح وضعیت خانواده ها و مشکلات آن ها با مشارکت دانشگاهیان و تشکل ها ارزیابی می شود و با توجه به فرهنگ مناطق مختلف برای رفع آن برنامه ریزی می شود. به علاوه موضوع دیگر مشارکت با آموزش و پرورش برای آموزش مهارت های زندگی برای مربیان، اولیا و رده ای دانش آموزان است. در این آموزش ها نحوه تفکر خلاق، قدرت حل و فصل مشکلات، قدرت تعامل بین نسلی آموزش داده می شود. ابتکار عنوان کرد: موضوع دیگر فضای مجازی است.  این فضا تاثیرات مثبتی در جامعه دارد اما باید آموزش های لازم برای استفاده نوجوانان و جوانان از آن مدنظر قرار گیرد. در موضوع گفتگوی بین نسلی به همراه تشکل ها چارچوبی ایجاد شده و فرصت دادن به جوانان برای بیان دیدگاه ها و نظرات آن ها بسیار اهمیت دارد. وی افزود: مرحله دوم طرح ملی گفتگوی خانواده نیز به همراه انجمن های تخصصی تشکل های دانشجویی و جوانان پیش خواهیم برد و از تمامی این افراد برای طرح موضوع و فعالین در این زمینه دعوت به همکاری می کنیم. این مهارت های ارتباطی برای کاهش خشونت و خلاء های ارتباطی در خانواده ها ضروری است. معاون آموز زنان و خانواده اظهار داشت: در کنار بررسی مشکلات خانواده و مشکلات اقتصادی یک محور مشترک از چالش های خانواده ها به دست آمد و آن اختلال در ارتباط خانواده ها بود. این موضوع ناشی از تحولات جامعه است و کیفیت و کمیت تعامل و گفتگوی خانواده ها دچار مشکل شده است. وی ادامه داد: در گذشته میزان گفتگوی خانواده ها حداقل ۲ ساعت در روز با حداقل ۱۵۰۰ کلمه بوده اما امروزه این میزان به حدود ۲۰ دقیقه و کم تر از ۴۰۰ کلمه در روز رسیده است. در واقع منشا مهم ترین مشکلات خانواده های امروزی نبود فرصت گفتگو میان اعضا خانواده و نبود درک عاطفی در این گفتگوها است.

خبر جدید  برگزاری نمایشگاه عرضه کالا ایرانی به زوج های جوان در هفته ازدواج/تشریح جزئیات برنامه های هفته ازدواج

منشا مشکلات خانوده های امروز نبود فرصت گفتگوست

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

برچسب‌ها: ، ،تبلیغات