چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

دوشنبه 29 جولای 2019 | 11:18 ق.ظ

معتادان طردشده از خانواده و جامعه باعث بروز آسیب‌های بیشتر می‌شوند

معتادان طردشده از خانواده و جامعه باعث بروز آسیب‌های بیشتر می‌شوند

دستیار ویژه حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: معتادان رها شده از خانواده و جامعه باعث آسیب‌های بیشتر می‌شوند.


شهناز سجادی در گفتگو با خبرنگار حوزه زنان، جوانان و خانواده گروه اجتماعی خبرگزاری آنا درباره راه‌اندازی کمپ زنان معتاد متجاهر اظهار کرد: خیلی از صاحب‌نظران معتقدند که معتاد، بیمار است. علت متجاهر بودنشان نیز به‌ لحاظ فقر و طرد از خانواده و بی خانمانی است، کسانی که وضع مالی خوبی دارند، اعتیادشان را به سطح کوچه و خیابان نمی‌کشاند. وی افزود: نهادهایی نظیر شهرداری، بهزیستی یا هر نهاد دیگری که متولی ایجاد کمپ‌های ترک اعتیاد است باید به این موضوع بیشتر و جدی تر بپردازد. فرقی هم بین زن و مرد نمی‌کند. بیمار، بیمار است. همان‌قدر که یک مرد معتاد به خانواده و جامعه آسیب می‌زند، یک زن معتاد نیز به خانواده و جامعه آسیب می‌زند. متأسفانه می‌بینیم که در سطح برخی خیابان‌های شهر معتادان با تجمع در محلات مشغول مصرف دسته جمعی ‌ و دورهمی و آزادانه مواد می‌شوند که نوعی ترویج منکر اعتیاد و در نتیجه باعث سرایت بیماری اعتیاد به سایر شهروندان مستعد مانند نوجوانان و جوانان می‌شود.

دستیار ویژه حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: این افراد باید جمع‌آوری و به کمپ‌های استاندارد هدایت شوند و آنها در این کمپ‌ها تحت درمان روان‌شناسی و روانپزشکی نیز قرار گرفته و سپس به کارگاه‌های فنی از حیث اشتغال و مهارت آموزی از جنبه کار درمانی و تحت نظر بودن طولانی مدت اعزام شوند تا با درمان کامل به خانواده و جامعه بازگردند. سجادی ادامه داد:‌ اما متأسفانه این معتادان رانده شده خانواده و جامعه هستند و همین رها بودنشان باعث آسیب‌های بیشتر می‌شود.

دبیر شورای مشورتی فقهی حقوقی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه بسیاری گلایه دارند که همسر یا فرزندشان پس از ترک و خروج از کمپ مجدد ”به سوی مواد کشیده می‌شوند، گفت: با فرستادن معتادان به کمپ، هزینه می‌شود، بعد از بیرون آمدن دوباره در همین فضا و محیط قرار می‌گیرند، باز جذب مواد می‌شوند و به این ترتیب یک چرخه معیوب ایجاد می‌شود. دلیل این دور معیوب دسترسی آسان و ارزان مواد و محیط غالب آلوده و تجاهر به اعتیاد معتادان به عنوان یک منکر آشکار با حضور اجتماعی معتادین و عرضه کنندگان است.

خبر جدید  بیماری‌های قلبی و عروقی مهمترین عامل فوت افراد در سال 96

سجادی با بیان اینکه باید به مناطق آسیب‌خیز اعتیاد توجه بیشتری شود، اظهار کرد: با اینکه در ماده ۸۰ قانون برنامه توسعه ششم، اعتیاد یکی از آسیب‌های اجتماعی در اولویت کاهش توسط دستگاه‌ها قرار گرفته، اما اتفاق جدیدی از نظر سازوکار مناسب و کارآمد در جهت رفع یا کاهش این آسیب مهلک اجتماعی نیفتاده است. وی افزود: باید کمپ‌های ترک اعتیاد با برنامه‌ریزی علمی و نظارت قوی به پناهگاهی امن و آغاز نجات و شروع دوباره تبدیل شود به طوری‌که بدون نیاز به کشف و جمع‌آوری معتادین، خود معتاد به استقبال این کمپ‌ها برای رهایی و نجات برود. در حالی که الان بسیاری از معتادان از این کمپ‌ها وحشت دارند.

دستیار ویژه حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه باید سازوکار مناسب علمی برای کمپ‌ها باشد که ضمن سم‌زدایی برای ترک مواد جنبه روان درمانی داشته باشد نه جنبه تنبیهی، عنوان کرد: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری متولی جمع‌آوری زنان معتاد نمی‌باشد ضمن اینکه دغدغه این آسیب را دارد ولی بودجه لازم در اختیار ندارد که بخواهد زنان معتاد و متجاهر را جمع‌آوری و به سوی معالجه و درمان ببرد.بنابراین معاونت با ایجاد تفاهم نامه‌هایی با دستگاه‌های ذیربط از ظرفیت و امکانات آنان در کاهش آلام و آسیب‌های حوزه زنان و خانواده تلاش می‌نماید. سجادی افزود: هزینه‌های کلینیک‌های ترک اعتیاد خصوصی بسیار بالا حداقل شبی یک میلیون تومان است و معتادان هیچ چاره‌ای جز رفتن به کمپ‌های دولتی ندارند. اما متأسفانه نظارت کافی بر همین کمپ‌های دولتی وجود ندارد، امکانات ضعیف و برخوردها معتادان جای نظارت دارد، این است که رفتن به آنجا برای معتادان مثل رفتن به یک مکان امن درمانی تلقی نمی‌شود.

خبر جدید  امضای تفاهمنامه همکاری میان معاونت زنان و ستاد مبارزه با مواد مخدر

وی با بیان اینکه معتادان از رفتن به چنین کمپ‌هایی واهمه دارند، گفت: باید نظارتی بر این کمپ‌ها صورت گیرد و به طوری علمی و به عنوان یک مرکز درمانی با بودجه کافی اداره شود به طوری‌که گزارش می‌شود بیماران در این مراکز حتی از نظر تغذیه در مضیقه می‌باشند و به همین جهت خیرین نذورات خودرو به این مراکز می‌رسانند. در حالیکه اگر این مراکز با امکانات و بودجه کافی و علمی با مدیریت پزشکان روان پزشک و سایر تخصص های مورد نیاز مربوطه اداره شوند نتایج کاهش اعتیاد نه تنها مطلوب تر خواه شد ، بلکه معتادان از مراجعه به این مکان ها و امکانات استقبال خواهند نمود . سجادی با بیان اینکه هر مشکلی که در حوزه زنان است تصور می‌شود که حل آن به معاونت امور زنان ریاست جمهوری مربوط می شود، اظهار کرد: این تصوری که از معاونت زنان به ذهن مردم متبادر می‌شود، درست است باید همینطور باشد. اما واقعی نیست به‌ لحاظ اینکه تا وقتی که رسیدگی به امور زنان و خانواده ، متولی‌اش به صورت یک معاونت باشد، معجزه‌ای نمی‌تواند از درونش بیرون بیاید. چرا که معاونت حتی برای انجام پروژه‌ها و تحقیقات و اقدامات حمایتی فاقد بودجه لازم و نیروهای متخصص کافی است. وی افزود: به همین جهت NGO ها و نخبگان به‌عنوان فعال مدنی به معاونت در رسیدن به اهداف در حوزه زنان و خانواده یاری می‌رسانند. تا زمانی که معاونت زنان تبدیل به یک سازمان یا وزارتخانه نشده و بودجه و نیروی کافی نداشته باشد، نباید انتظار داشت که بتواند در حوزه زنان و خانواده به موفقیت‌های عملیاتی و اجرایی دست یابد. این است که الان می‌بینیم نه حوزه اجرایی است و نه تصمیم‌گیرنده و تصمیم‌ساز. حتی لوایحی را هم که در حوزه زنان تهیه و به عنوان مطالبات زنان به کمیسیون لوایح دولت ‌ پیشنهاد می‌شود، در همان کمیته فرعی کمیسیون مذکور به بن‌بست می‌خورد و به مراحل بعدی نمی‌رسد.

خبر جدید  معیشت مردم اصلاح شود فرزندآوری هم افزایش پیدا می‌کند

دستیار ویژه حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوریعنوان کرد: ما مشکل ساختاری در معاونت امور زنان داریم و اگر معاونت زنان تبدیل به سازمان زنان و خانواده یا تبدیل به وزارتخانه شود کارکرد موفقی در حوزه زنان و خانواده خواهد داشت. در بسیاری از کشورهای اسلامی همین تجربه وجود دارد و وزیر زنان یا خانواده دارند. به‌هرحال همان‌طور که جوانان سازمان داشتند و تبدیل شد به وزارتخانه، همین روند اگر در حوزه زنان نیز اعمال شود فکر می‌کنم خیلی بهتر می‌توان امور را به سرانجام مقصود رساند. انتهای پیام/۴۰۴۶/

معتادان طردشده از خانواده و جامعه باعث بروز آسیب‌های بیشتر می‌شوند

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

برچسب‌ها: ، ،تبلیغات