یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

شنبه 11 آوریل 2020 | 09:23 ق.ظ

فزاینده شدن جنگ در خانه ها وآسیب به کودکان

فزاینده شدن جنگ در خانه ها وآسیب به کودکان

کرونا هنوز دستاوردهی منفی و آزاردهنده قابل اعتنایی در ذات پنهانش دارد که به مرور سر بر می اورند و کام آدمیان را تلخ می کنند. یکی از مصیبت ها و تلخی های تازه سرباز کرده کرونا جنگ زنان و مردانی است که حالا ناچارند ساعتهای طولانی در خانه بمانند .


شعار سال: محدودیت‌ تردد، خانه‌نشینی و استرس ناشی از شیوع کرونا، نظم زندگی و عادات بسیاری خانواده‌ها را به هم زده است. درگیری‌ در خانه‌ها به خصوص در شهرهای بزرگ آلمان بالا گرفته‌اند. بیش از همه بچه‌ها در معرض آسیب هستند.   فرانسیسکا گیفی، وزیر امور خانواده آلمان از خطر تشدید خشونت خانگی در بحران کرونا، به ویژه در شهرهای بزرگ خبر می‌دهد. او می‌گوید از ایالت‌های مختلف اخبار متفاوتی می‌رسد: «در مناطق روستایی و کشاورزی که فضاها بزرگترند و افراد می‌توانند بیرون بروند و هوایی بخورند، دعوا و درگیری به اندازه محیط‌های تنگ و بسته‌ نیست.»خانم گیفی اضافه می‌کند که هنوز از خانوارهای روستایی گزارش افزایش خشونت دریافت نشده است.کلان‌شهر برلین، پایتخت آلمان اما در هفته گذشته شاهد افزایش ۱۰درصدی ثبت شکایات مرتبط با خشونت خانگی بود. مدارس و مهد کودک‌ها در اکثر ایالات آلمان از سه هفته قبل تعطیل هستند و سفر و رفت و آمد نیز طبق مقررات دولتی محدود شده‌ است.  والدینی که تا چندی قبل روزی هشت الی ده ساعت خارج از خانه بودند، اینک تمام روز، با یکی دو فرزند، در فضاهای تنگ شصت هفتاد متری زندگی می‌کنند. خانه‌نشینی طولانی، کلافه‌کننده و کسالت‌بار است و باعث پرخاشگری، عیب‌جویی و زود از کوره در رفتن می‌شود. وزیر خانواده آلمان می‌گوید، تماس با تلفن‌های مخصوص کمک‌رسانی در این موارد، ۲۰درصد افزایش یافته است: «بیشتر تماس‌ها هم از طرف بچه‌هاست تا والدین.»دولت آلمان دو خط تلفن مستقل و رایگان برای مشاوره به دو گروه کودک و نوجوان و گروه بزرگسالان دایر کرده است. کار مشاوران این خطوط، گوش سپردن به شکایات و ارجاع موضوع به تشکل‌های تخصصی‌تر است. بسیاری از انجمن‌ شهرها، شهرداری‌ها و اتحادیه حمایت از حقوق کودکان آلمان، هشدار داده‌اند که محدودیت‌های ارتباطی و قرنطینه خانگی می‌تواند خشونت ‌علیه بچه‌ها را دامن بزند، بی‌آن که موارد خشونت به سرعت آشکار و پیگیری شوند. گرد لندزبرگ، مدیر اتحادیه انجمن‌های شهر و شهرداری آلمان می‌گوید: «مشکل اینجاست که تماس اداره جوانان و نوجوانان با خانواده‌ها گسسته یا محدود شده است.» اداره یاد شده، از طریق مدارس و مهد کودک‌ها بر وضعیت روحی، تربیتی، بهداشتی، تغذیه‌ای و آموزشی کودکان و نوجوانان در خانه‌ها نظارت دارد و با والدین و مربیان در ارتباط و تعامل است. اما مهد کودک‌ها، مدرسه‌ها، اماکن ورزشی و اجتماعی که محل پی بردن به سوءرفتارهای احتمالی خانوادگی بودند، هم اینک به دلیل بحران کرونا تعطیل شده‌اند. گرد لندزبرگ پیشنهاد می‌کند که کارکنان ادارات جوانان و نوجوانان و مددکاران با پوشش مخصوص اجازه یابند که شخصا به خانه‌ها سرکشی کنند و وضعیت فرزندان را از نزدیک ببینند.هاینس هیلگرز، رئیس اتحادیه حمایت از کودکان آلمان در این میان خواهان کمک مالی فوری دولت برای خانواده‌های فقیر شده است. مهد کودک‌ها و مدارس آلمان به بچه‌ها و شاگردان نهار گرم مجانی می‌دهند و هیلگرز می‌گوید تعطیلی مراکز آموزشی، هزینه‌ نهار بچه‌ها را به خانواده‌های کم درآمد تحمیل کرده است: «دولت باید به این خانوارها بدون کاغذبازی و فوت وقت، برای هر فرزند ماهی ۹۰ یورو پرداخت کند.»

خبر جدید  نگاه جنسیتی به داوران زن باید از بین برود

در ایران هم به گفته یک مقام بهزیستی، میزان تماس‌های مربوط به اختلافات خانوادگی در دوران قرنطینه سه برابر شده است. بهزاد وحیدنیا، مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی اعلام کرده که شرایط خاص کرونا باعث شده روزی ۴هزار تماس با صدای مشاور بهزیستی برقرار شود.وحیدنیا اشاره کرده که کودکان واکنش‌های اضطرابی خود را در قالب “بیش رفتاری و رفتارهای تکانشی” بروز می‌دهند: «ممکن است خانواده‌ها ‌آستانه تاب آوری و تحمل کمی در قبال رفتارهای فرزندان داشته باشند و درگیری ایجاد شود.» او افزوده که اختلاف بر سر تربیت فرزندان یا رعایت نکات بهداشتی از جمله موارد درگیری نزد خانواده‌ها در ایام قرنطینه خانگی است.

خبر جدید  وضعیت نگران‌کننده زنان سرپرست‌ خانواده با راکد شدن بازار شب عید

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی ساعت۲۴، تاریخ ۱۷ فروردین ۹۹، کد مطلب: ۴۸۹۴۰۲: www.saat24.news

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

برچسب‌ها: ، ، ،تبلیغات