سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

سه‌شنبه 3 جولای 2018 | 14:24 ب.ظ

شماری از متخصصان زنان و زایمان مقابل نظام پزشکی تجمع کردند

شماری از متخصصان زنان و زایمان مقابل نظام پزشکی تجمع کردند

تهران – ایرنا – برخی پزشكان متخصص زنان و زایمان امروز در اعتراض به بخشنامه وزارت بهداشت، مبنی بر «ترویج زایمان طبیعی ۹۷» مقابل سازمان نظام پزشكی تجمع كردند و خواهان توقف اجرای این مصوبه هستند.


به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، پزشكان متخصص زنان و زایمان معتقدند با اجرای این بخشنامه بخشی از مسئولیت ها و اختیارات آنان به ماماها داده می شود و به همین علت تاكنون چند تجمع برپا كرده اند،آنان اما امروز-سه شنبه- نیز مقابل سازمان نظام پزشكی تجمع كرده اند، بیش از ۲۰۰ نفر از این پزشكان، دست به تجمع زده اند تا بتوانند مانع اجرای این بخشنامه شوند.
در این تجمع پزشكان متخصص زنان و زایمان، دست نوشته و شعارهایی با مضمون «سلامت مادران و نوزادان سرزمینم را با هیچ چیز معامله نمی كنم»، «بازگشت به عقب هرگز، روزگاری كه متخصص كم بود هرگز»، «نامه های بی جواب و سوالات مكرر»، « خواستار لغو فوری این بخشنامه هستیم و مخالف عقب گرد در سیستم سلامت مادر و نوزاد هستیم»، به چشم می خورد كه از سوی این پزشكان مورد تاكید قرار دارد.
مریم میرپور یكی از پزشكان متخصص زنان و زایمان كه از مشهد آمده در این باره به ایرنا می گوید: افرادی كه در این تجمع حضور دارند از شهرهای مختلف كشور مانند مشهد، بیرجند، شیراز، اصفهان و تبریز هستند و موضوع، مخالفت با دستورالعمل وزارت بهداشت است، به همین خاطر از آن زمان تاكنون اعتراض های زیادی به این دستورالعمل داشته ایم.
وی تصریح می كند: این بخشنامه یا دستورالعمل كه از چند ماه پیش از سوی وزارت بهداشت صادر شده است، اشكالات زیادی دارد و بسیاری از بخش های آن شفاف نیست و متضمن این است كه بیمار (مادر باردار) پول بیشتری باید پرداخت كند چون ماماهای همراه، خصوصی و شیفتی برای این افراد در نظر گرفته می شوند و می توان گفت كه ماماها با این بخشنامه ارتباط مالی با بیمار خواهند داشت.
میرپور اضافه می كند: این بخشنامه مشكلات زیادی برای زنان باردار به وجود می آورد و افتخار ما این است كه در طول ۴۰ سال از عمر انقلاب، آمار مرگ و میر مادران پایین آمده است و اگر اجرای این دستورالعمل متوقف نشود شاهد از بین رفتن این مساله به عنوان یكی از دستاوردهای مهم حوزه بهداشت خواهیم بود.
این پزشك متخصص زنان و زایمان به نمایندگی از دیگر پزشكان ادامه می دهد: تاكنون از وزارت بهداشت جواب درستی نشنیده ایم و خواهان تعلیق فوری دستورالعمل صادره هستیم تا مخاطرات مادران باردار را شاهد نباشیم زیرا به نظر ما تصمیم نادرستی است. امیدواریم این بخشنامه اجرا نشود چون مادر و جنین صدمات زیادی خواهند دید.
وی خاطرنشان می كند: اكنون كه در سازمان نظام پزشكی تجمع اعتراض آمیز برپا كرده ایم، اما هیچ كس جوابگوی ما نیست و همكاران ما در بخش زنان و زایمان خواهان شنیدن صدایشان از سوی مسئولان اجرایی به ویژه وزارت بهداشت هستند تا شاید این بخشنامه اجرایی نشود.
این پزشك متخصص زنان و زایمان تاكید می كند: اگر پاسخی از آنان نشنویم و بخشنامه لغو نشود باز هم تجمع می كنیم چون خواهان روشن شدن تكلیف این بخشنامه هستیم.
موردی در این بخشنامه كه مورد اعتراض این پزشكان است اختیاراتی است كه به ماماها داده شده است كه اگر تشخیص دهد می تواند مادر باردار را با اجازه خود ماما در بیمارستان بستری و شرایط زایمان طبیعی آن را فراهم كند. اگر هم مشكلی پیش آمد باید به پزشك متخصص زنان و زایمان اطلاع دهد.
در این بخشنامه آمده است كه بخشی از كاركرد حرفه ای پزشك به ماما تعلق می گیرد كه این موضوع نیز نارضایتی پزشكان متخصص زنان و زایمان را به دنبال داشته است.
ماماها اما اعتقاد دارند كه این اختیارات از ابتدا برای آنان بوده و هیچ چیز به اختیارات كنونی ماماها اضافه نشده است. به گفته ماماها، اعتراض متخصصان زنان این است كه میزان پرداختی ها بابت هر زایمان به ماما كه تاكنون ۱۵درصد بوده به ۳۵ درصد افزایش یافته یعنی در هر زایمان طبیعی می بایست از این پس ۳۵ درصد تعرفه پزشك زنان و زایمان را به ماماها بدهند. البته متخصصان زنان می گویند اختلافشان با ماماها بر سر پول نیست.
ماماها یكی از گروه های فارغ التحصیل از دانشگاه های علوم پزشكی هستند كه صلاحیت انجام زایمان طبیعی را دارند اما در سال های اخیر به علل مختلف از جمله ترویج و افزایش زایمان سزارین و پوشش بیمه ای خدمات متخصصان زنان، مراجعه زنان باردار به ماماها كاهش یافته و به همین علت بیشترین میزان بیكاری در بین گروه های جامعه پزشكی در گروه مامایی است و از حدود ۵۰ هزار مامای فارغ التحصیل در كشور حدود ۵۰ درصد بیكارند.

خبر جدید  فراموشی مسائل مهم زنان درحاشیه مسائل فرعی

 

لینک منبع خبر

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبلیغات