سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

جمعه 11 دسامبر 2020 | 16:12 ب.ظ

زنان یکی از مهم‌ترین عوامل در سلامت خانواده

زنان یکی از مهم‌ترین عوامل در سلامت خانواده

​وزیر بهداشت گفت: در همه جهان زنان به عنوان اصلی‌ترین گروه برای ارتقای شاخص‌های تندرستی و سلامت مطرح هستند و اعتقاد داریم که زنان در بهداشت و سلامت اعضای خانواده و مردان از نظر خلق و خو و فضای روانی داخل خانواده و رعایت اصول سلامتی نقش محوری دارند.


شعار سال: سعید نمکی در مراسم اهدای سمفونی شهرزاد به فداکاران عرصه مبارزه با کرونا که با حضور معصومه ابتکار – معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده – در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهارکرد: در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دستاورد‌های زیادی در کاهش میزان مرگ و میر نوزادان، زنان باردار و نوزادان داشته ایم. در دنیا کشور‌هایی که موفق شدند بیماری‌های واگیردار را به عنوان عامل اصلی این مرگ و میر‌ها مهار کنند، بزرگترین نقش را به زنان داده اند.

وی افزود: یک موضوع در حوزه سلامت و بهداشت با عنوان ۳ F مطرح است که شامل سواد زنان، غذا و مکمل غذایی کافی و نیز سلامت خانواده می‌شود. می‌گویند اگر زنی فقط چهار کلاس سواد داشته باشد، شانس بقای کودکش دوبرابر می‌شود. همواره معتقدیم که رژیم غذایی خانواده مربوط به زنان و آشپزخانه در خانه، تحویل زنان است.

وزیر بهداشت یادآور شد: در سلامت عمومی چهار عامل دیگر از جمله منحنی رشد، مایع درمانی خوراکی، تغذیه با شیر مادر و واکسیناسیون موثر است و در کشور‌های مختلف به ویژه در کشور‌های در حال توسعه، نقش زنان در این چهار عامل، محوری و این نقش زنان ستودنی است.

نمکی خاطرنشان کرد: ایران هم در تمام سال‌های بعد از انقلاب از نقش اثرگذار زنان بهره‌های زیادی برده است. اکثر بهورزان ما، دخترانی با شش کلاس سواد بودند و بعضی از آنان حتی در حد نهضت سواد آموزی بودند، اما انقلاب بزرگی در نظام سلامت ایجاد کردند و امروز برخی از همان دختران دیروز، بازنشسته شده اند. اخیرا خانه‌های بهداشت عشایری را با دختران عشایر راه انداخته ایم و ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری با محوریت بهورزان عشایری که عمدتا بانوان هستند، در سراسر کشور راه اندازی می‌شود.

خبر جدید  سهم 41درصدی زنان از تسهیلات روستایی

وی ادامه داد: در حال حاضر برنامه “هرخانه یک پایگاه سلامت” در کشور توسعه پیدا می‌کند که محور سفیران سلامت در خانواده ها، زنان هستند و معتقدیم که اگر ۲۰ میلیون سفیر سلامت زن در کشور داشته باشیم و این زنان بتوانند به عنوان اصلی‌ترین حلقه اتصال ما در خانواده با مراکز بهداشتی و درمانی و نظام سلامت، نقش آفرینی کنند، هرگز نیاز نخواهیم داشت به اینکه توصیه‌های ویژه کنیم بلکه این‌ها به عنوان اصلی‌ترین نیروی ما در نظام سلامت، می‌گویند سفر برویم یا نرویم و یا فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنیم.

وزیر بهداشت افزود: نقش ارجمند بانوان در توسعه تمام زیرساخت‌های کشور به ویژه در نظام سلامت را ستایش می‌کنم و همواره معتقدم که نیازمند مشارکت مستمر بانوان کشور در عرصه نظام سلامت هستیم.

دکتر نمکی یادآور شد: کرونا طوفان سهمگینی بود که دنیا را در نوردید و کشور ما هم از این بلای جانسوز مستثنی نبود و روز‌های بسیار سختی بر همه به ویژه نیرو‌های بهداشتی و درمانی گذشت. خدا را شکر می‌کنیم که در تمام این روز‌های سخت توانستیم در دنیا، نقش افتخار آفرینی را بیافرینیم و شهیدانی و عزیزانی در این راه فدا شدند که جزو سرداران نظام سلامت بودند.

وی ادامه داد: در مبارزه با کرونا هم سرباز و هم سردار جان خودشان را تقدیم سلامت مردم ایران کردند، اما در این جنگ، سرداران بیش از سرباز فدا شدند و انسان‌هایی را از دست دادیم که در منطقه، نمونه بودند و دست شان در جراحی‌های هنرمندانه در کل دنیا و منطقه معروف بود. این افراد در روز‌های اول به آتش کرونا زدند تا سربازان دل و جرات بیشتری پیدا کنند و حماسه عظیمی را خلق کردند.

خبر جدید  ۳۰ درصد پست‌های مدیریتی در کشور و استان‌ها به بانوان واگذار می‌شود

وزیر بهداشت تصریح کرد: یکی از بزرگترین رسالت‌های ما در ماندگاری این حماسه بی بدیل، استفاده از ظرفیت هنرمندان کشور است و موسیقی یکی از کامل‌ترین انواع هنر است. می‌گویند هنر، بیان زیبای احساسات است، اما همواره می‌گویم که هنر، زبان گفتمان عشق و عاشقی است و موسیقی اوج بیان این حس لطیف است و بنده از کودکی افتخار داشتم که در محضر بزرگ اساتید بزرگ موسیقی کشور دوزانو بزنم.

دکتر نمکی اظهار داشت: این جمله به بتهون منتسب است که می‌گوید “آنجا که قلم از نوشتن می‌ایستد و زبان از گفتن می‌ماند، موسیقی آغاز می‌شود”. ۳۰ بانو که در ساخت سمفونی شهرزاد و تقدیم آن به مدافعان سلامت مشارکت داشتند، همانند سیمرغ عطار هستند که به این زیبایی در کنار هم، این بال پرواز را ایجاد کردند و به زیبایی نواختند و از آمیزه‌ای از ساز‌های زهی و بادی، عظمتی را خلق کردند.

وی گفت: سمفونی شهرزاد یک کار بسیار باعظمت کلاسیک است و آنچه چاشنی چنین حرکتی است، عشق است و عشق این عظمت‌ها را خلق می‌کند و بدون عشق و احساس، نمی‌توان خوب نواخت، نوشت و گفت. از محبت این هنرمندان که به یاد همکاران ما بودند، تشکر می‌کنم. این اثر در تاریخ کشور ثبت می‌شود که روزی عده‌ای در بالین بیماران حماسه خلق و عده‌ای در بیرون با هنر، شعر، موسیقی از آنان حمایت می‌کردند.

خبر جدید  زمان ازدواج و بارداری را به تاخیر نیندازید

وزیر بهداشت یادآور شد: امروز علیرغم همه طوفان‌ها و فشار‌های ناشی از تحریم و گرفتاری‌هایی که در این اوضاع بر ما تحمیل شده، فکر نمی‌کنم قوم یا جمعیتی به مظلومیت کشور و کادر بهداشتی و درمانی و مدیران نظام سلامت و بقیه باشند. یکی از همکاران ما در روز‌های اول شیوع کرونا مقاله‌ای با عنوان شنا در اقیانوس با دست‌های بسته نوشته بود.

نمکی تاکید کرد: همین الان که می‌خواهیم برای واکسن، پول حواله کنیم، تمام راه‌ها را بر ما بسته اند. فکر نمی‌کنم بعد از اتفاقی که در عاشورا برای حضرت اباعبدالله (ع) و یارانش رخ داد، چنین تنگنایی را بر کشور و قومی تحمیل کرده باشند که متاسفانه بر مردم و کشور ایران تحمیل می‌کنند، اما با این وجود، خوشبختانه نسبت به خیلی از کشور‌هایی که زیرساخت ها، منابع و امکانات بیشتری دارند، در وضعیت بهتری قرار داریم و با وفاق و همدلی و طرحی که مزین به نام یکی از بزرگترین سرداران رشید این کشور یعنی شهید حاج قاسم سلیمانی است که خود قربانی تروریسم وحشتناک بین المللی شد، می‌توانیم به نتایج مطلوب تری در روز‌ها و هفته‌های آینده برسیم.

به گزارش وبدا، در این مراسم، سمفونی شهرزاد با مشارکت بیش از ۳۰ بانوی هنرمند از گروه سرزمین مادری به رهبری خانم نزهت امیری به مدافعان سلامت تقدیم شد.

شعار سال با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایلنا،تاریخ انتشار:۲۱آذر۱۳۹۹،کدخبر:۱۰۰۸۵۲۷

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

برچسب‌ها: ،تبلیغات