یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970 | 03:30 ق.ظ

خانم‌هاي باردار از گربه دوري کنند

خانم‌هاي باردار از گربه دوري کنند

خبرگزاري آريا – عفونت توکسوپلاسموزيس در کساني که نقص ايمني دارند مانند کساني که دچار ويروس HIV يا انواع سرطان هستند و يا زنان باردار به‌دليل اينکه سيستم دفاعي بدنشان ضعيف مي‌شود ممکن است منجر به ايجاد عوارض شود.توکسوپلاسموزيکي از حيواناتي که به وفور در کشور ديده مي‌شود و به راحتي در محيط زندگي ما […]


خانم‌هاي باردار از گربه دوري کنند

خبرگزاري آريا –
توکسوپلاسموز
عفونت توکسوپلاسموزيس در کساني که نقص ايمني دارند مانند کساني که دچار ويروس HIV يا انواع سرطان هستند و يا زنان باردار به‌دليل اينکه سيستم دفاعي بدنشان ضعيف مي‌شود ممکن است منجر به ايجاد عوارض شود.
توکسوپلاسموز
يکي از حيواناتي که به وفور در کشور ديده مي‌شود و به راحتي در محيط زندگي ما رفت و آمد مي‌کند، گربه است.
اين حيوان از مهم‌ترين منابع انتقال انگل به انسان است. به‌خصوص که گربه‌ها عادت دارند درون خاک مدفوع مي‌‌کنند و تماس انسان با آن خاک آلوده، باعث انتقال انگل مي‌شود و اگر سبزي نيز در آن خاک برويد، آلوده به تخم انگل است.
گربه‌ آلوده به انگل روزانه تا ۱۰ ميليون انگل دفع مي‌کند. حدود يک‌سوم زناني که طي بارداري به اين انگل مبتلا مي‌شوند، آن را به جنين خود منتقل مي‌کنند.
در واقع يکي از خطرناک‌ترين انگل‌ها که مادران باردار را تهديد مي‌کند، انگلي به نام توکسوپلاسما است که باعث بروز يک بيماري به نام توکسوپلاسموز در انسان مي شود.
در ميان عواملي که جنين را تحت تاثير قرار مي‌دهد، سن بارداري (چه موقع از دوران بارداري) از مهم‌ترين عوامل است.
اگر خانمي به‌خصوص در سه ماهه اول بارداري به اين انگل مبتلا شود و انگل به جفت و جنين برسد، به‌شدت باعث معلوليت مي‌شود و در جنين آسيب‌هاي جبران‌ناپذيري مانند آسيب‌هاي مغزي، چشمي و عقب‌ماندگي ذهني بروز مي‌کند.
به همين دليل خانم‌هاي باردار بايد به مراتب بيش از ساير افراد از عوامل آلوده‌کننده اجتناب کنند و سعي نمايند که با عوامل مشکوک به آلودگي در تماس نباشند.
خانم‌هاي باردار نبايد در دوران بارداري با حيوانات به‌خصوص گربه‌ها در تماس باشند و اگر در باغ يا باغچه‌ به استراحت و تفريح مي‌پردازند از دست‌زدن به خاک خودداري کنند.
در صورت علاقه‌مندي به باغباني، حتما از دستکش باغباني استفاده کنند و محصولات غذايي به خصوص ميوه‌ها و سبزي‌ها را به صورت کامل و دقيق ضدعفوني كنند.
ميزان انتقال انگل از راه جفت به جنين در سه ماه سوم بارداري به بيشترين ميزان خود (حدود ۶۵ درصد) مي‌رسد، اما اين نوزادان اغلب در زمان تولد بي‌نشانه هستند.
خانم‌ها بايد قبل از بارداري، دوران بارداري و پس از تولد نوزاد خود، تمام موارد مشکوک به بيماري را از محيط زندگي خود دور کنند. اين موارد مشکوک مي‌تواند حيوان خانگي باشد که احتمال آلودگي او به بيماري وجود دارد.
توکسوپلاسموز
توکسوپلاسموزيس باعث نازايي و سقط جنين مي شود
بيشترين آزمايشات صورت‌گرفته براي احتمال نازايي و سقط جنين با ريشه حيوانات خانگي، مربوط به گربه و بيماري توکسوپلاسموزيس است.
درباره ارتباط توکسوپلاسموزيس با نازايي، تحقيقات متنوعي شده که برخي از آنها منجر به اثبات اين ارتباط شده است.
در اين تحقيقات ميزان آنتي‌بادي‌هاي بدن زنان باردار و زنان نازا که در معرض توکسوپلاسموزيس بودند بررسي شده است.
محققان به اين نتيجه رسيده‌اند که ميزان آنتي‌بادي در زناني که نازايي داشتند بالاتر بوده است. بنابراين ارتباطي را بين عفونت توکسوپلاسموزيس با نازايي به‌دست آورده‌اند.
اين بيماري مي‌تواند روي تخمک‌گذاري يا هيپوتالاموس تاثير‌ بگذارد و يا باعث آسيب اندومتر (ديواره داخلي رحم) شود، ولي در عين حال مقالاتي نيز اين مسئله را رد کرده‌اند.
پيش‌از اين، در مورد ارتباط عفونت توکسوپلاسموزيس با سقط جنين رابطه‌هاي معناداري کشف شده بود. اين عفونت در خانم‌هاي باردار، فقط بر سقط‌هايي که يک‌بار رخ مي‌دهند اثرگذار است.
از آنجا که سطح ايمني زنان باردار پايين است، اگر خانمي قبل از شروع بارداري دچار اين بيماري شود، ۵ ‌تا ۱۵ درصد ممکن است در اوايل حاملگي دچار سقط جنين شود و يا ناهنجاري‌هايي مانند عقب‌ماندگي‌ها، نارسايي چشمي و… در نوزاد بروز کند.
توصيه ها
توصيه مي‌شود زناني که باردار هستند نکات بهداشتي در مواجهه با حيوانات خانگي را رعايت نمايند و از دست‌زدن به آنها خودداري کنند.
زن حامله علاوه بر اين، با‌دست‌زدن به گوشت آلوده نيز مي‌تواند چنين بيماري‌اي را بگيرد.
احتمال ابتلا به عفونت توکسوپلاسموزيس از طريق مصرف گوشت‌هاي نيم‌پز نيز وجود دارد.
از سوي ديگر گربه‌اي که گوشت خام حيوانات ديگر مثل پرنده و موش را مصرف مي‌کند، مي‌تواند اين عفونت را منتقل کند.
منابع:
هفته نامه سلامتهمشهري
تبيان


خبر جدید  همیشه ترجیح اول آقایان‌اند/ حرف‌های دوپهلو را چطور معنی کنم/ مدیر سعی داشت به هر بهانه‌ای بدنم را لمس کند...
0/5 (0 نقد و بررسی)
تبلیغات