یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

یکشنبه 11 اکتبر 2020 | 12:14 ب.ظ

اورژانس اجتماعی؛ ایجاد امنیت برای خانواده و ناامنی برای بزهکاران

اورژانس اجتماعی؛ ایجاد امنیت برای خانواده و ناامنی برای بزهکاران

اولین جلسه دوره مهارت افزایی مدیران اورژانس اجتماعی کشور با همکاری معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، در محل این معاونت برگزار شد.


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نشست آنلاین تمرین مسئله یابی مشارکتی برای کارشناسان اورژانس ۱۲۳ با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، سیامک زند رضوی عضو انجمن جامعه شناسی ایران و مدیر طرح ملی گفتگوی خانواده، محمود علی گو مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، سوسن باستانی معاون بررسی‌های راهبردی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و جمعی از کارشناسان اورژانس اجتماعی برگزار شد.
در ابتدای این وبینار معاون رئیس جمهور با بیان اینکه توان افزایی اورژانس اجتماعی و توجه دادن به آن یکی از موضوعات کلیدی مورد توجه دولت دوازدهم بوده، گفت: تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور در خصوص توجه به بحث آسیب‌ها و ماموریت‌هایی که ما به طور خاص در موضوع خانواده و زنان داریم، نشان می‌دهد که این مسئله اهمیت فوق العاده‌ای برای ما داشته و دارد و همواره تلاش کرده ایم از چندین راه به این موضوع بپردازیم.
وی با بیان اینکه اولین اقدام ما در این زمینه بازدید حضوری از مراکز اورژانس اجتماعی در سراسر کشور بوده، گفت: تا پیش از شیوع کرونا از ۴۱ مرکز اورژانس اجتماعی در سطح کشور بازدید داشته ام و ضمن آشنایی با مشکلات آن‌ها تلاش کرده ایم با همکاری آقای قبادی مشکلات مربوط به کارکنان و سایر مسائل موجود را با هماهنگی بین دستگاهی حل و فصل کنیم.
ابتکار افزود: تلاشمان این بوده در نشست‌هایی که با شورای اداری یا برنامه ریزی استان‌ها داشته ایم، موضوع اورژانس را به عنوان یکی از شیوه‌های موثر مداخله در بحران‌ها معرفی و تقاضا کنیم که تمام دستگاه‌ها از آن حمایت کنند و به عنوان مثال از وزارت کشور درخواست کردیم تمامی شهرداران در سراسر کشور را موظف به حمایت از اورژانس اجتماعی کنند.
معاون رئیس جمهور در ادامه گفت: تاکنون موافقت نامه‌های مختلفی را با اورژانس اجتماعی داشته ایم که شامل برگزاری سه دوره آموزشی مهارتی و همچنین برنامه‌هایی برای قدردانی از کارشناسان و مدیران اورژانس اجتماعی بوده و امیدواریم که این روند ادامه پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: امسال هم در موافقت نامه‌های مبادله شده موضوع اورژانس اجتماعی یکی از محور‌های همکاری ما با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
ابتکار در ادامه اظهار داشت: از جمله اقدامات در همکاری بین بخشی طی دوره پاندمی کرونا که گزارشاتی در خصوص احتمال افزایش آسیب‌ها در خانواده داشتیم، ارسال دو پیامک سراسری در کشور برای معرفی خط تماس ۱۲۳ و خط صدای مشاور بود که جداگانه برای عموم مردم ارسال شد که برای اطلاع رسانی به مردم مفید واقع شد.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه موضوع خشونت خانگی و آسیب‌های مربوطه از زوایای مختلف در دستور کار معاونت قرار دارد، گفت: موضوع اصلاح قوانین و همچنین مواردی مانند لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت از اولویت‌های معاونت است که این لایحه در کمیسیون لوایح در حال رسیدگی است و ما امیدواریم طی ماه آینده در دولت مطرح شود و بتوانیم این لایحه را تقدیم مجلس کنیم.
وی افزود: در کنار این، لایحه‌ای را برای تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند ارائه داده ایم که کمیسیون لوایح و اجرایی هم آن را برای قوه قضاییه ارسال کرده و در حال حاضر برای این لایحه در حال رایزنی با قوه قضاییه هستیم.
ابتکار اظهار داشت: در حوزه کودکان و نوجوانان نیز این معاونت پیگیر لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان بود که نهایتا در مجلس دهم به تصویب رسید و ابلاغ شد و اکنون آیین نامه اجرایی این قانون را دنبال می‌کنیم که شامل حمایت جدی از اورژانس اجتماعی هم می‌شود.
معاون رئیس جمهور با اشاره به طرح گفتگوی ملی خانواده که مهارت‌های رفتاری و ارتباطی اعضای خانواده را تقویت می‌کند، گفت: اجرای این طرح به کاهش تنش و خشونت منجر خواهد شد.
وی با بیان اینکه تمرکز کار در دولت دوازدهم و معاونت امور زنان و خانواده بر روی تقویت مهارت‌های ارتباطی است، تصریح کرد: کاهش تنش‌ها و سوءتفاهم‌ها به انسجام مراودات بین اعضای خانواده کمک می‌کند.
ابتکار در پایان با قدردانی از کار ارزشمند و اخلاقی کارکنان اورژانس اجتماعی، گفت: ارزش معنوی کار شما به هیچ وجه قابل بیان نیست چرا که اهمیت فوق العاده‌ای برای امنیت خانواده‌ها و جامعه و ایجاد ناامنی برای بزهکاران دارد.

خبر جدید  رسیدگی به پرونده‌های دریافت مهریه، الکترونیکی می‌شود

تمرین مسئله یابی مشارکتی کارشناسان اورژانس ۱۲۳

خانم سوسن باستانی، معاون بررسی‌های راهبردی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده نیز در این نشست با بیان اینکه دوره تمرین مسئله یابی مشارکتی کارشناسان اورژانس ۱۲۳ بر اساس تصمیم شورای راهبری طرح گفتگوی ملی خانواده برگزار می‌شود، گفت: با توجه به شرایطی که در دوران کرونا داریم و رسالتی که اورژانس بر عهده دارد، تصمیم گرفتیم بحث مسئله یابی مشارکتی را با حضور دکتر زند رضوی دنبال کنیم.
در ادامه این نشست محمود علی گو مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به شرایط کاری، گفت: وضعیت روحی روانی کارکنان اورژانس اجتماعی برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی گفت: بحث آزار‌ها از جمله مباحث مهمی است که باید مورد بحث و گفتگو قرار گیرد.
علی گو افزود: در شرایط فعلی ما فرد آزاردیده را از موقعیت خارج می‌کنیم که این قضیه باید اصلاح شود، زیرا بر این باوریم که شرایط خانه باید امن بماند و شخص آزارگر از خانه خارج شود، چرا که در صورت خروج کودکان، معلولان یا سایر افراد آزار دیده از خانه، فرد آزارگر سایر اعضای خانواده را مورد آزار قرار خواهد داد.
وی تصریح کرد: زنان آسیب دیده‌ای که در خانه‌های امن اسکان داده شده اند همگی در صحبت‌های خود یک جمله مشترک را مطرح می‌کنند و می‌گویند: آنجا خانه من است! بنابراین ما باید در فکر امن سازی چنین خانه‌هایی باشیم و افراد آزاردیده را از زندگی در خانه خودشان محروم نکنیم.
مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی اظهار امیدواری کرد که برگزاری این دوره بتواند موجب ارتقاء توانایی‌های کارشناسان اورژانس اجتماعی شود.
در ادامه این جلسه دکتر سیامک زند رضوی که پیش از نشست از کارشناسان اورژانس اجتماعی در مناطق مختلف کشور خواسته بود تا ده مسئله اصلی در شهر و استان خودشان در دوران کرونا را مطرح کنند، ضمن گفتگوی آنلاین با آن‌ها این سوال را مطرح کرد که آیا همسرآزاری و خشونت خانگی در فهرست شما قرار دارد یا خیر که به جز یک مورد پاسخ بقیه کارشناسان مثبت بود؛ بنابراین گزارش خشونت خانگی، اختلافات خانوادگی، آزار جسمی، اعتیاد همسر، کودک آزاری، مشکلات اقتصادی، معلول آزاری و بی توجهی نسبت به همسر از جمله مشکلات مطرح شده توسط کارشناسان اورژانس اجتماعی در حوزه فعالیتشان است.

خبر جدید  تجلیل از مدال آوران مقاومت

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

برچسب‌ها: ، ، ، ،تبلیغات