پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

شنبه 23 فوریه 2019 | 00:39 ق.ظ

اعلام آمادگی نظام پزشکی برای تحقق نظام ارجاع و پزشک خانواده

اعلام آمادگی نظام پزشکی برای تحقق نظام ارجاع و پزشک خانواده

تهران- ایرنا- رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آمادگی این سازما‌ن را جهت همکاری در مسیر تحقق نظام ارجاع و پزشک خانواده به عنوان یک اصل مترقی در بهره مندی از ظرفیت های نظام سلامت اعلام کرد.


به گزارش روز جمعه ایرنا از وزارت بهداشت، محمدرضا ظفرقندی در این نامه خطاب به سعید نمکی نوشت: «به همت جامعه پزشکی و تیم سلامت و همراهی مردم شریف، طرح پزشک خانواده در دو استان فارس و مازندران از شش سال قبل به صورت پایلوت در حال اجراست. دستاوردها و دشواری‌هایی که برای رسیدن این طرح تا به این مرحله بر سر راه تیم سلامت به ویژه همکاران پزشک عمومی وجود داشته از نظر دقیق جنابعالی پوشیده نیست.
اخبار غیر رسمی، اما تأیید شده مبنی بر خروج تدریجی پزشکان از این طرح به دلیل عدم انضباط در پرداخت حقوق و مزایای این تیم خدوم، آن هم در شرایطی که اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده در برنامه‌های توسعه ادوار مختلف و نیز برنامه جنابعالی از پشتوانه قانونی قوی برخوردار است، نگرانی‌های جدی را ایجاد کرده است.
تنها منبع درآمد بسیاری از پزشکان شاغل در طرح، دریافت سرانه مصوب است که گاه با تأخیرهای چند ماهه پرداخت می‌شود، در حالی که هزینه‌های جاری ایشان شامل حقوق و مزایای پرسنل، اجاره بها و اقلام مصرفی تأخیر ناپذیرند. لذا مستدعی است جهت جلوگیری از هر گونه آسیب جدی به سلامت مردم و معیشت همکاران شاغل در طرح، جهت اصلاح روند فعلی و ایجاد نظام منضبط و تضمینی پرداخت، دستور عاجل صادر فرمایید.
ضمن حمایت از اهتمام جنابعالی به امر نظام ارجاع و پزشک خانواده به عنوان یک اصل مترقی در بهره‌مندی از ظرفیت‌های نظام سلامت، این سازمان آمادگی خود را جهت هر گونه همکاری در تحقق این مهم حضورتان اعلام می‌دارد.»
محمدرضا ظفرقندی، دیروز، دوم اسفندماه از سوی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری در حکم رسمی به عنوان رئیس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.
قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز پیش از این درباره نظام ارجاع و پزشکی خانواده به خبرنگار سلامت ایرنا گفته بود: برنامه پزشکی خانواده یک تکلیف قانونی بوده و بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، اجرای این برنامه مشخص شده است. وزارت بهداشت نیز باید بر اساس برنامه حرکت کند. حدود یک سال پیش برنامه ای با ۱۲ گام برای پزشک خانواده و نظام ارجاع طراحی شد و اکنون در گام پنجم قرار دارد.
به گفته «محمد شریعتی»، ۱۲ گام اجرایی پزشک خانواده به شکلی طراحی شده است که تا پایان برنامه ششم توسعه به نتیجه کامل برسد، مگر این‌که وزارت بهداشت با محدودیت بودجه مواجه شود و مسئولان این وزارتخانه اگر بتوانند بر اساس این گام ها و طراحی از پیش تعیین شده کار خود را پیش ببرند و با کمبود منابع مواجه نشوند، برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع به طور کامل اجرایی می شود.
به گزارش ایرنا، نظام ارجاع خدمات سلامت نوعی شیوه ارائه خدمات درمانی و بهداشتی است که در آن بیماران باید طبق یک سلسله مراتب به مراکز درمانی مراجع کنند که شروع آن با پزشک خانواده است.
اجتمام*۹۴۸۲** ۱۰۵۵

خبر جدید  حمایت های اجتماعی مردمی در ایران با استقبال کشورها مواجه شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبلیغات